Макрон: Исламистичкиот тероризам расте и ѝ се заканува на Европа

Од:

Европа е сведок на растот на „исламистичкиот тероризам“ кој им се заканува на сите земји, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата посета на Албанија, по убиствата од исламистите на професори во Франција и двајца Швеѓани во Брисел.

Макрон ги даде коментарите еден ден откако 45-годишен вооружен напаѓач, кој тврдеше дека е член на Исламската држава, уби двајца Швеѓани кои пристигнале на фудбалски натпревар на нивната репрезентација во белгискиот главен град.

Францускиот обвинител за борба против тероризмот во вторникот во Париз објави дека 20-годишникот кој на 13 октомври усмрти професор и повреди тројца во северниот град Арас, исто така, бил лојален на Исламска држава.

„Повторно го видовме тоа вчера во Брисел. Сите европски земји се ранливи, а исламистичкиот тероризам оживеа“, рече Макрон по средбата со албанскиот премиер Еди Рама во Тирана.

„Овде повторно ја изразуваме нашата солидарност со нашите белгиски пријатели“, рече францускиот претседател.

Тој најави дека во наредните денови ќе го посети Израел, кој е во војна со Хамас и го гаѓа појасот Газа со воздушни напади откако таа милитантна група уби 1.300 луѓе, главно цивили, во пограничните области.

„Мојата желба е да патувам таму кога ќе можеме да постигнеме конкретен договор или за деескалација, или за хуманитарни прашања, или пошироко, за сè“, рече Макром.

„Израелската безбедност, борбата против сите терористички групи, како и мировниот процес и политичкото решение се сите поврзани“, заклучи Макрон и додаде „Тоа е агендата што треба повторно да ја откриеме“.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

(ВИДЕО) Неколку лица се уапсени по судирите меѓу земјоделците и полицијата на саемот во Париз

Горан Наумовски

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

Макрон: Французи борете се против антисемитизмот

Горан Наумовски

Британија и Франција загрижени за ескалација на конфликтот во Газа: Нека основаат две држави

Катерина Ѓуровски

Макрон се сретна со семејствата на заложниците кои ги држи Хамас