Макрон: Апсолутно последен рок за Брегзит е 31 октомври

Францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека 31 октомври е последен рок за повеќепати одложуваниот Брегзит.

– Сметам дека тоа треба да биде крајниот рок, заштоа што не сакам новиот состав на Европската комисија да се занимава со тоа прашање, истакна Макрон, истакнувајќи дека ново одложување би било голема грешка.

Сепак, постои исклучок за продолжување на рокот, а тоа е евентуален нов референдум за Брегзит.

– Пролонгирање е остварливо доколку имаме нов референдум или нов модел кој би бил прифатлив за останатите членки и за нашиот преговарач, потенцираше Макрон.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Летечко такси во Париз, едно патување ќе чини од 30 до 60 евра

Салвини: Не може Франција и Германија сами да ја креираат миграциската политика

Франција и Германија го повикаа Иран да го ослободи британскиот танкер „што е можно поскоро“

Трамп и Макрон телефонски разговараа за Иран и оданочувањето на дигиталните гиганти

При прославата на победата на Алжир, во Франција уапсени околу 200 лица

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор