Макроата во Германија ги врбуваат украинките кои избегаа од војната

Од:

Макроата и трговците со луѓе во Германија ја користат војната во Украина и регрутираат украински бегалци за проституција, па министерката за внатрешни работи Ненси Фезер најави остри мерки против криминалците и зголемена заштита на несреќните жени.

Во Германија досега пристигнаа околу 200.000 бегалци од Украина, главно жени и деца. Макроата или трговците со луѓе ги намамуваат претежно помладите жени на станици и пред канцелариите на странците нудејќи им бесплатно сместување и пари.

„Овие напади се за најостра осуда“, изјави Фезер во неделата за Bild am Sonntag.

Таа најави зголемено присуство на униформирани и цивилни полицајци на контролните пунктови каде пристигнуваат бегалците како што се железничките и автобуските станици.

„Секој што ќе се обиде да ја искористи маката на бегалците мора да биде свесен дека ќе одговориме на сите законски мерки што ни се на располагање“, рече Фезер.

Би можело да ве интересира

Активисти се залепија за пистата на аеродромот во Келн, откажани летови

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“