Мајка го отру синот со антидепресиви: Детето е усмртено со доза девет пати поголема од фаталната

Од:

Клер Сканлон (38) тврдеше дека нејзиниот син Дилан Сканлон паднал по скалата и дека „трчал наоколу со кучето“ само 20 минути пред таа да го пријави дека не реагира.

Соседите и членовите на семејството се обиделе да го реанимираат во дом во Олдхам, Велика Британија, но за жал бил прогласен за мртов на новогодишната ноќ 2021 година. Бил пронајден со над 60 модринки на главата, лицето и телото.

Сканлон беше уапсена и подоцна хоспитализирана според Законот за ментално здравје, каде што му призна на болничкиот персонал: „Го убив син ми“.

Извештајот од токсикологија утврди дека детето имало девет пати повеќе од фаталната граница на антидепресиви во неговиот организам.

Полициските истраги открија голем број „лути“ говорни пораки до нејзиниот поранешен партнер Гери Кинан, во кои таа рече дека ја оставил за друга жена додека таа се бореше да живее „емоционално, практично и финансиски“ како самохрана мајка.

Обвинителите изјавија дека Сканлон била „многу лута и депресивна“ по раскинувањето. Во една гласовна порака таа рече: „Ветувам дека нема да го видиш повеќе. Ќе го видиш. Чао. Оди и уживај во животот“.

Сканлон беше прогласен за виновен за убиство и ќе биде осуденa деновиве.

Би можело да ве интересира

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

(ВИДЕО) 84-годишен Американец до смрт ја претепа сопругата откако се скарале за мачката

Горан Наумовски

Израел: Напаѓачите во Ерусалим веќе биле во затвор поради тероризам

(ВИДЕО) Убиена е сопругата на Наим Мурсели, поранешен советник на Беџет Пацоли

Горан Наумовски

Манекенката Ирина Двизова и ќерката Дијана (15) се убиени во близина на хотел во Бодрум

Еден од осомничените за убиството во „Шиша бар“ излезе од притвор: Определени се мерки за претпазливост