Маас: Хаваријата во Иран не е позитивен знак за нуклеарните преговори

Од:

Германија денеска предупреди дека вчерашните настани околу иранската инсталација за збогатување ураниум во Натанц не се добри навестувања за успешни нуклеарни разговори, што се насочени кон заживување на замрзнатиот договор за ограничување на нуклеарните амбиции на Техеран.

-Тоа што во моментов го слушаме од Техеран не е позитивен придонес, особено развојот во Натанц, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас пред утрешните разговори во Виена.

Еден ден откако Техеран соопшти дека во фабриката во Натанц почнала работата на најсовремените центрифуги за збогатување ураниум, со што се крши нуклеарниот договор од 2015 година, Маас кажа дека фабриката била нападната со прекин на електричната енергија, што било окарактеризирано како „тероризам“ и за што е обвинет Израел.

Би можело да ве интересира

Израел: Засега немаме план за прекин на огнот

Жарко Настоски

Путин и Ердоган разговараа за израелско-палестинскиот конфликт

Египет посредува за прекин на огнот во Појасот Газа

Џонсон: Израел и Палестинците да го прекинат насилството

Конфликтот меѓу Израел и Палестина се прелеа во Европа: Нападнати синагоги, запалени знамиња

ВИДЕО: Про-израелски и про-палестински демонстранти се степаа во Њујорк

Катерина Павлова-Николовска