МААЕ бара ослободување на шефот на нуклеарната централа Запорожје

Од:

Шефот на агенцијата за нуклеарно набљудување на ОН повика на ослободување на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје под руска окупација.

Ихор Мурашов е уапсен од руската патрола во петокот, соопшти во саботата државната компанија задолжена за нуклеарната централа. Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека неговото притворање претставува безбедносна закана.

Агенцијата објави на Твитер доцна во саботата: „Генералниот директор на МААЕ Рафаел Гроси изрази надеж дека г-дин Мурашов безбедно и брзо ќе се врати кај своето семејство и дека ќе може да ги продолжи своите важни функции во објектот“.

Би можело да ве интересира

По гранатирањето на „Запорожје“, многу региони во Украина се без струја и интернет

Захарова: Мнозинството членки на НАТО се во зоната на директен удар на нуклеарката Запорожје

Катерина Ѓуровски

Зеленски: На радијацијата не и е важно кој е неутрален и може да допре до кој било во светот

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

Украински Енергоатом тврди дека руска мина експлодирала во близина на нуклеарната централа Запорожжја

Катерина Ѓуровски

Русија: Украински дрон се урна во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа

Ана Ололовска