Лондон: Четири полицајци повредени, 29 лица уапсени на собир за поддршка на Палестинците

Од:

Четворица полицајци се повредени, а 29 лица се уапсени на митинг во Лондон каде илјадници демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар во поддршка на Палестинците кои бараат прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас.

Лондонската полиција соопшти дека уапсила демонстранти за поттикнување расна омраза, насилство и напад врз полицајци. Собирот во саботата попладне беше главно мирен, но дел од демонстрантите испукаа огномет кон полицијата, при што беа повредени четворица полицајци, а вечерта дошло до судир со полицијата, објави „Гардијан“.

Повеќе од 1.300 полицајци биле на должност во областа, соопшти полицијата.

Би можело да ве интересира

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Демонстрантите во Лондон кои маршираа за поддршка на Палестина го затворија Тауер бриџ

Горан Наумовски

Израел испраќа тим во Париз на мировни преговори, го предводи шефот на Мосад

ВИДЕО: Напад во Ерусалим, има мртви