Литванија сака регионално решение доколку ЕУ не се согласи да ги забрани туристичките визи на Русите

Од:

Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис денеска изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички визи за руските граѓани, нема да ја исклучи потрагата по решение во регионот во кое покрај балтичките земји би биле вклучени и Полска и Финска.

Ландсбергис рече дека претпочита „европско решение бидејќи тоа е најодржливо и законски најправилно“.

„Доколку не се најде такво решение, не исклучуваме да бараме регионално решение“, рече Ландсбергис без да објасни што всушност значи тоа.

Петте земји за кои зборуваше, а сите се членки на ЕУ, бараат целата Унија да престане да издава туристички визи за руските граѓани. Сепак, ЕУ не го поддржува тоа решение и ускратување на патувањата на Русите додека трае војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убедлива победа на актуелниот претседател на Литванија во првиот круг од изборите

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили

Литванија затвори два гранични премини со Белорусија поради Вагнер

(ВИДЕО) НАТО самит на 150 километри од Русија: Вилнус претворен во воена тврдина

Катерина Ѓуровски

Австрија изложена на критики поради издавање визи на руски пратеници кои се под санкции на ЕУ

Литванија им забранува на Русите и на Белорусите да поседуваат оружје

Ана Ололовска