Литванија ќе купи 18 самоодни хаубици од Франција

Од:

Литванија ќе купи 18 самоодни хаубици од Франција, информираа министерствата за одбрана на двете земји.

dobivaj vesti na viber

Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, ќе инвестира дополнителни 300 милиони евра во својот воен буџет за годинава, поради тоа што војната во Украина ја зголеми безбедносната грижа во земјата, јави Гардијан.

„Литванија ќе купи 18 хаубици од типот „Цезар Марк II“. Тие значително ќе ги зајакнат одбранбените капацитети на литванските вооружени сили“, напиша министерот Арвидас Анушаускас на Твитер.

Би можело да ве интересира

Во Франција уапсена жена откако во нејзиниот замрзнувач биле пронајдени две мртви бебиња

За четири месеци во Франција поради птичји грип се заклани речиси 1,3 милиони живина

Ана Ололовска

Со посета на седиштето на НАСА, Макрон ја почна посетата на САД

Ана Ололовска

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он

Азербејџан ги одложи преговорите со Ерменија, не сака Франција да учествува во нив

А1он

14-годишно девојче во Франција било силувано и убиено