Литванија го прогласи рускиот вршител на должност за непожелно лице: Има пет дена да ја напушти земјата

Од:

Властите на Литванија го прогласија рускиот вршител на должноста во таа земја Сергеј Рјабокон за непожелна личност, соопшти литванското Министерство за надворешни работи.

„Денеска, 3 октомври, претставник на руската амбасада во Литванија беше повикан во Министерството за надворешни работи и му беше врачена нота во која е прогласена за непожелна личност. Рјабокон доби пет дена да ја напушти земјата“, се вели во соопштението на Министерството.

Би можело да ве интересира

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили

Литванија затвори два гранични премини со Белорусија поради Вагнер

(ВИДЕО) НАТО самит на 150 километри од Русија: Вилнус претворен во воена тврдина

Катерина Ѓуровски

Литванија им забранува на Русите и на Белорусите да поседуваат оружје

Ана Ололовска

Литванија: Испратете системи за воздушна одбрана на НАТО

А1он

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он