Литванија го призна Ландсбергис за прв претседател по независноста

Од:

Повеќе од три децении откако Литванија го напушти Советскиот Сојуз, тогашниот лидер на земјата, Витаутас Ландсбергис, е официјално прогласен за прв претседател на независна Литванија.

dobivaj vesti na viber

Парламентот во Вилнус денеска усвои декрет со кој се потврдува дека Ландсбергис, кој сега има 89 години, ги поседувал и користел овластувањата на Претседател кога бил претседател на Парламентот во времето кога Литванија ја прогласила својата независност.

Ландсбергис претседаваше со Парламентот на седницата на 11 март 1990 година, кога се прогласи независноста од Москва.

Тој се смета за херој во балтичката држава до ден-денес, пишува ДПА. Прашањето дали тој навистина бил претседател, сепак, беше предмет на дебата во парламентот.

Опозицијата тврдеше дека со тоа се менува историјата, а власта тврди дека само се потврдува историски факт.

Актуелниот министер за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, е внук на Витаутас Ландсбергис.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Литванија: Испратете системи за воздушна одбрана на НАТО

А1он

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он

Литванија го прогласи рускиот вршител на должност за непожелно лице: Има пет дена да ја напушти земјата

А1он

Литванија ја заврши оградата на границата со Белорусија

Литванија сака регионално решение доколку ЕУ не се согласи да ги забрани туристичките визи на Русите

ЕУ сака компромис со Москва за Калининград за да избегне уште еден конфликт