Либиски политичар: Во земјата има над 7.000 руски платеници

Од:

Претседателот на Врховниот државен совет на Либија, Калед ал-Мисри изјави дека во земјата има над 7.000 службеници на руската приватна воена компанија „Вагнер“.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека компанијата располага со 30 реактивни авиони во воздушните бази Гардабија, а платениците „копаат ровови“ во пристаништето Сирт и градот Куфра.

Ал-Мисри истакна дека Русија „барала земја, преку која ќе го задржи своето присуство во Северна Африка“, и ја избрала Либија. Според шефот на Државниот совет, руските платеници се обидуваат да го заземат централниот дел на Либија откако ќе доведат свој човек на власт во Централноафриканската Република (ЦАР).

Арапски новинар на Би Би Си во октомври изјави дека борци на „Вагнер“ биле префрлени од либиски Бенгази во Мали. Според него, Либија станала транзитен пункт за руската војска.

Би можело да ве интересира

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он

Преговорите меѓу двете ривалски влади во Либија без договор за избори

А1он

Либија има двајца премиери по спорното гласање во Парламентот

А1он

„Ал Арабија“: Обид за атентат врз либискиот премиер

Ана Ололовска

Усвоена резолуција за продолжување на мисијата на ОН во Либија за три месеци

Ана Ололовска