Лемурот од Мадагаскар – најзагрозен животински вид во светот

Од:

Уништувањето на тропските шуми, сечењето на дрвјата и ловокрадството го доведоа до работ на егзистенцијата мадагаскарскиот лемур, односно од 103 – те познати видови на овие животни, загрозени се повеќе 90%.

dobivaj vesti na viber

Според истражувањето 23 видови се сметаат за „речиси исчезнати“, 52 „загрозени“, а само 18 наскоро ќе бидат во критичната фаза.

За ова најголем виновник според научниците е сиромаштијата и политичката нестабилност, односно зголемувањето на ловот и уништувањето на шумите значајно влијаеше врз истребувањето.

Најранливи во моментот се „индирите“, кои се моногамни видови во Мадагаскар и за нив се верува дека се антички „човечки браќа”, односно единствени од својот вид кои имаат сини очи.

Од лемурскиот вид „септентионалис“ останати се само 18 примероци.

 

 

 

 

 

 

 

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска