Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Од:

Руската Легија на слободата, која ја презеде одговорноста за нападот во Белгород минатата недела, изјави за Тајмс дека регрутира „илјадници“ за да ја нападне Москва. Командантот на легијата рече дека голем број кандидати чекаат да се приклучат на милицијата за да извршат рации долж границата.

„Ќе продолжиме да ја напаѓаме границата додека нашите сили не бидат доволно големи за да ја нападнат Москва“, изјави нивниот командант за Тајмс.

„Имаме сериозни можности“, рече тој.

„Имаме минофрлачи, оклопни возила, преносни противтенковски системи и многу ефикасна извидувачка единица со беспилотни летала“, рече тој.

Легијата минатиот понеделник соопшти дека „целосно го ослободила“ градот Козинка и дека единиците стигнале до центарот на областа Граиворон, пред Русија да објави дека ги избркала од територијата во вторникот попладне. Москва ги обвини „украинските милитанти“, додека Киев наводниот упад го претстави како бунт на руските граѓани.

Би можело да ве интересира

Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море