Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Од:

Руската Легија на слободата, која ја презеде одговорноста за нападот во Белгород минатата недела, изјави за Тајмс дека регрутира „илјадници“ за да ја нападне Москва. Командантот на легијата рече дека голем број кандидати чекаат да се приклучат на милицијата за да извршат рации долж границата.

„Ќе продолжиме да ја напаѓаме границата додека нашите сили не бидат доволно големи за да ја нападнат Москва“, изјави нивниот командант за Тајмс.

„Имаме сериозни можности“, рече тој.

„Имаме минофрлачи, оклопни возила, преносни противтенковски системи и многу ефикасна извидувачка единица со беспилотни летала“, рече тој.

Легијата минатиот понеделник соопшти дека „целосно го ослободила“ градот Козинка и дека единиците стигнале до центарот на областа Граиворон, пред Русија да објави дека ги избркала од територијата во вторникот попладне. Москва ги обвини „украинските милитанти“, додека Киев наводниот упад го претстави како бунт на руските граѓани.

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија