Ле Дриан: Ќе треба време да се излезе од француско-американската криза

Од:

Ќе треба време да се излезе од кризата меѓу Франција и САД, и тоа ќе бара акција, изјави денеска во Њујорк францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан.

dobivaj vesti na viber

На состанокот со американскиот колега Ентони Бликен на маргините на Генералното собрание на ОН, францускиот министер рече дека првиот чекор е веќе направен за време на телефонскиот разговор меѓу францускиот и американскиот претседател Емануел Макрон и Џозеф Бајден.

Ле Дриан додаде дека за надминување на кризата сепак ќе треба време и акција, се наведува во соопштението на француската дипломатија.

Претседателите на Франција и на САД се согласија да се сретнат кон крајот на октомври поради спор со подморници, а Франција следната недела ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон.

Би можело да ве интересира

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

Ана Ололовска

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

Ана Ололовска