Русија призна дека извршила повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

Од:

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина.

„Повеќе од 9.000 граѓани кои беа незаконски мобилизирани се вратени дома – вклучително и оние кои во никој случај не требаше да бидат повикани поради здравствени причини“, рече главниот обвинител Игор Краснов на средбата со претседателот Владимир Путин.

Аналитичари, сепак, претпоставуваат дека многу повеќе луѓе биле незаконски регрутирани за време на мобилизацијата нарачана од Путин во септември и дека тие никогаш не се вратиле.

Вкупно 300.000 луѓе ширум земјата биле повикани на бојното поле.

Обвинителот Краснов, исто така, рече дека воените структури во неговата земја имаат „многу сериозни проблеми“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија со дронови го нападна југот на Украина

Медведев: Оваа година 280.000 луѓе се пријавија за руската армија

Вагнер се повлекува од Бахмут на 10 мај

Катерина Ѓуровски

Британија: Кремљ веројатно подготвува широка мобилизација

Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

Русија се обидува да го зголеми бројот на војници без мобилизација тврди британското разузнавање