Крај на драмата во Германија: Полицијата уапси лице по кое трагала 25 години

Од:

Едно лице е уапсено на железничката станица во Вупертал во Германија. Претходно известивме за сомнежот дека во еден од возовите има експлозивна направа.

Сепак германската полиција со брзата интервенција уапсила терорист по кој одамна трагала. Се работи за 69-годишниот Ернс Фолкер Штауб кој бил припадник на Фракција црвена армија. По него се трагало во последните 25 години.

Полицијата добила информација за вооружено лице и експлозив во еден од возовите, а за кратко време го уапсила Штауб.

Би можело да ве интересира

Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

Горан Наумовски

Го фатиле со марихуана – признал дека дома има уште и сам им ја предал на полицајците

Фатени двајца крадци – едниот крадел во фирма, другиот во приватни домови

Малолетник украл автомобил и бегајќи удрил во друго возило – приведен е

Морничав случај во Велика Британија: Пет лица прикриле смрт и погреб на бебе

А1он

Учесник во сообраќајка побегна од местото на несреќата, полицијата го приведе

А1он