Кличко до граѓаните на Киев: Останете во засолништата

Од:

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, вели дека по нападот со дрон избил пожар во станбена зграда во главниот град. Кличко наведува дека лекари и пожарникари се на местото на настанот.

Засега нема информации за жртви. Кличко објави и предупредување до граѓаните на Телеграм и им наложи да останат во засолништа.

„Уште две експлозии во областа Шевченков. Останете во засолништа“, напиша Кличко.

„Во центарот на главниот град сообраќајот е блокиран на делови од неколку улици. Апелирам до жителите на Киев: не одете во центарот на градот освен ако е апсолутно неопходно“, вели тој.

Утринава се случија нови експлозии во Киев. Експлозиите се случија околу 7 часот по локално време, а се огласија и сирените за воздушен напад.

Една од експлозиите се слушнала во близина на центарот на градот.

Би можело да ве интересира

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната