Кина воведе санкции против 11 Американци, меѓу кои и шестмина сенатори

Од:

Кина денеска соопшти дека воведува санкции за единаесет Американци, меѓу кои и шестмина сенатори, поради тоа што лошо се однесувале во однос на прашањето за Хонг Конг.

Тоа е најновиот потег во ескалацијата на односите меѓу Кина и САД, откако во петокот Вашингтон воведе санкции проти Кери Лам која управува со Хонг Конг, како и против 10 други кинески и хонгкошки функционери поради нивната улога во кршењето на политичките слободи во регионот.

– Постапките на САД во петокот се флагрантно мешање во работите на Хонг Конг и во кинеските внатрешни работи, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина Жао Лијан.

– Станува збор за сериозно кршење на меѓународното право и основните норми на управување со меѓународните односи, додаде тој.

Меѓу санкционираните Американци се сенаторите Тед Круз, Марко Рубио, Том Котон, Џош Хали, Пет Туми и Крис Смит.

Рубио веднаш регираше со објава на Твитер, каде напиша дека не сака да биде параноичен, но дека му изгледа дека Кинезите не го сакаат.

Би можело да ве интересира

Тајвански авиони ловци пресретнаа кинески авиони

Ана Ололовска

Почина најмоќната жена во САД: Почнува борба за нејзината позиција, можни се тектонски промени

Ана Ололовска

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седум починати и 177 заразени со Ковид-19 по свадба во американската држава Мејн

Ана Ололовска

Кина почна со воени вежби во време на посета на американски официјален претставник на Тајван

Ана Ололовска