Кина воведе санкции кон Ненси Пелоси по нејзината посета на Тајван

Од:

Кина воведе точно неодредени санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „и членовите на нејзиното потесно семејство“, соопшти Министерството за надворешни работи во Пекинг, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Одлуката на кинеските власти следи по вчерашната посета на Пелоси на Тајван, и покрај претходно јасно искажаното предупредување дека нејзината посета на Тајпеј ќе се сфати како провокација, бидејќи официјален Пекинг островот го смета за составен дел на својата територија, а официјален Вашингтон официјално ја поддржува политиката на „една Кина“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Индија ја критикува Кина за блокирањето санкции на ОН против припадник на пакистанска екстремистичка организација

Ана Ололовска

„Против кинеската морнарица, ќе победиме ако се бориме во коалиција“, вели француски адмирал

А1он

Тајван ги заврши дводневните вежби и најави нови за септември

Ана Ололовска

Кинеската армија соопшти дека ги завршила задачите околу Тајван, но и оти продолжува со патроли

„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Кина ќе го освои Тајван за 48 часа, научи од грешките на Русија – анализираат британските медиуми

Катерина Павлова-Николовска