nensi pelosi

Свет

Кина воведе санкции кон Ненси Пелоси по нејзината посета на Тајван

А1он
Кина воведе точно неодредени санкции кон претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, „и членовите на нејзиното потесно семејство“, соопшти Министерството за надворешни
Свет

Блинкен со осуда за кинеските воени вежби во близина на Тајван: Нема оправдување, ова е е провокација

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ги осуди кинеските воени вежби во близина на Тајван, оценувајќи ги како „провокација“ и „значителна ескалација“ на тензиите. –
Свет

Пелоси: Кина нема да ни ја прави агендата на патувања

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска изјави дека Кина нема да ја прави агендата за патувања за функционерите на САД, алудирајќи
Свет

ВИДЕО: Пелоси го напушти Тајван, кинеските носачи на авиони се упатија кон Тајванскиот теснец

А1он
Ненси Пелоси го напушти Тајван по еднодневната посета која наиде на жестоки реакции од Кина. Паралелно со нејзиното заминување дописникот на Би-Би-Си од Тајван, Руперт
Свет

Пелоси: САД никогаш нема да се откажат од слободен Тајвaн

А1он
Соединетите Држави сакаат Тајван секогаш да има слобода и безбедност и нема да се откаже од тоа, изјави денеска претседателката на Претставничкиот дом на американскиот
Свет

Хакирани телевизори во продавниците во Тајван: Поттикнувачке на војна Пелоси, оди си

А1он
Локалните медиуми јавуваат дека телевизиските екрани во неколку продавници на 7-Eleven во Тајван биле хакирани и на која била прикажана пораката „Поттикнувачке на војна Пелоси,
Регион

МНР на Тајван: Посетата на Пелоси е доказ за челична американска поддршка

А1он
Министерството за надворешни работи на Тајван соопшти дека денешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на земјата ја покажува американската „челична