Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Од:

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека секој обид да се игра на „картата на Тајван“ со цел да се ограничи Кина ќе биде осуден на пропаст.

dobivaj vesti na viber

-Широката поддршка на меѓународната заедница за Пекинг уште еднаш покажува дека принципот на една Кина е заедничка аспирација и доминантен тренд, изјави портпаролот, Ванг Венбин.

Стејт департментот во средата соопшти дека на Тајван треба да му се дозволи да присуствува на собранието на СЗО следната недела, истакнувајќи дека исклучувањето на островот од оваа организација на барање на Кина е неоправдано и предизвикува загриженост за глобалното здравје.

Пекинг, според кинеското МНР, не може да се согласи на учеството на регионот Тајван на годинешното собрание на Светската здравствена организација (СЗО), со цел да го заштити својот национален суверенитет и територијален интегритет, пренесе кинеското радио ЦРИ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он

Извештај на Националниот центар за образовна статистика: Рекорден број пукања во американските училишта во изминатите 20 години

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Кина загрижена поради новиот стратешки концепт на НАТО

Ана Ололовска

Бајден го поддржа договорот што им дозволува на Финска и Шведска да се приклучат на НАТО

Ана Ололовска