Кина ќе го освои Тајван за 48 часа, научи од грешките на Русија – анализираат британските медиуми

Од:

Кога Кина ќе одлучи да го заземе Тајван, тоа ќе го направи во 48-часовна молскавична офанзива, со што Западот нема време да одговори, изјавија дипломатски извори за британски Телеграф. Пекинг постојано се закануваше дека ќе го преземе островот, за кој тврди дека е дел од Кина.

dobivaj vesti na viber

Кина, всушност, со денови спроведува воени вежби, опкружувајќи го островот за да го покаже својот гнев откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, стана највисокиот американски посетител на територијата во последните 25 години. Вежбите треба да се завршат в недела.

Војската на Тајван објави дека 20 кинески воени авиони и 14 воени бродови учествувале во вежбите во саботата, а кинески беспилотни летала повторно биле забележани над островот Кинмен, кој е под управа на Тајван. Вежбите ја претставуваат најголемата кинеска демонстрација на воена сила откако ракетните вежби во средината на 1990-тите ги поттикнаа САД да испратат два носачи на авиони во Тајванскиот теснец.

Обединувањето на Тајван со Кина е дел од стратегијата на претседателот Си Џинпинг за „оживување“ на кинеската нација до 2050 година, а претходно се мислеше дека Пекинг се подготвува за „вооружено обединување“ во одреден момент во следните пет до 10 години. Но, сега многу западни влади работат под претпоставка дека воената офанзива ќе дојде многу порано, а Кси научил од неуспесите на Русија во Украина, пишува британски Телеграф.

Пекинг учи од лекциите од руската инвазија

Пекинг наводно детално ја проучувал инвазијата на Москва и одговорот на Западот за да види какви лекции треба да научат кинеските вооружени сили, јавуваат британските медиуми. Кина, наводно, заклучила дека на западните лидери им биле потребни најмалку два дена да одговорат на бруталниот напад на Путин врз Украина на 24 февруари – и да го гледаат како клучен временски период во кој може да се постигнат неповратни придобивки. Откако не успеа да го освои Киев и да ја собори владата на Володимир Зеленски во првите 48 часа од војната, Кси верува дека Русите широко ја отвориле вратата за значајна западна поддршка, велат дипломатски извори.

Ќе биде од клучно значење за Кина да избегне да ја направи истата грешка со Тајван, ако сака да избегне долготрајна војна што може да и се врати на кинеската комунистичка партија, вели Пекинг. Откако Тајван, инаку најголемиот светски производител на микрочипови, на крајот ќе падне во рацете на Кина, Западот ги предупредува своите сојузници дека оваа територија засекогаш ќе исчезне. И ова предупредување доаѓа во време кога Пекинг продолжува да ги одржува своите големи воени вежби трет ден. Неколку ескадрили кинески авиони и бродови одржуваат воени вежби кои тајванското Министерство за одбрана ги опиша како „симулација на напад на главниот остров Тајван“.

Нападот би можел да дојде веќе во 2023 година

Сепак, и покрај се, тешко дека оваа актуелна криза наскоро ќе се претвори во војна. Секоја потенцијална воена акција би се соочила со „реалната можност за војна со САД“, вели Сидарт Каушал од влијателниот тинк-тенк РУСИ со седиште во Лондон, додавајќи дека „Кинеската Народноослободителна армија (ПЛА) сè уште е сила во развој“.

И покрај тоа што се вели дека е најголемата војска во светот, ПЛА не е тестирана во борба и неуспехот може фатално да ја поткопа моќта на Кси пред клучниот партиски конгрес на кој се очекува тој да освои трет мандат без преседан.

„Тоа е веројатно недостижно во моментов. Има некои значителни ризици за Кина“, додава Каушал за британски Телеграф.

Но, Кина не крие дека го смета Тајван за дел од својата територија и ќе употреби сила за да го врати островот под своја контрола доколку е потребно. Ова води до двете најголеми неодговорени прашања – кога и како? Тајван претходно предупреди дека нападот би можел да се случи веќе во 2023 година. Други аналитичари предвидуваат дека тоа ќе се случи подоцна, но повеќето се согласуваат дека нападот сигурно ќе биде обид во одреден момент.

При обидот да се најде одговор на прашањето – на кој начин – настаните од оваа недела малку ги разјаснија работите. Кинеските воени игри без преседан вклучуваат истрелување проектили во водите околу Тајван, како и, наводно, над самиот остров, заедно со поморска блокада и прелети на борбени авиони кои влегуваат во воздушниот простор на територијата. На почетокот на оваа недела, ПЛА практикуваше амфибиско слетување на плажа спроти Тајван. Некои или сите од овие работи може да се појават во која било идна воена операција. Веројатно е дека Пекинг наместо тоа ќе продолжи со прогресивно и постепено засилување, со секој нов чекор во тоа градење доволно голем за да не биде доволна причина Западот воено да возврати. Се смета дека целта на Пекинг е да го притисне Тајван додека неговата единствена опција е соработка, како змија да се навива околу својот плен.

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска