Ким Џонг-ун го пофали Путин за „добрата одлука да ги запре непријателските сили“

Од:

Народот на Северна Кореја му изразува целосна поддршка и солидарност на рускиот народ, изјави денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, а пренесуваат тамошните државни медиуми.

Ким Џонг-ун на својот руски колега му испрати честитка по повод рускиот национален празник и уште еднаш ја поддржа Русија откако започна агресијата врз Украина.

Во соопштението, објавено од севернокорејската новинска агенција КЦНА, не се споменува инвазијата на Украина или вмешаноста на Москва во вооружениот конфликт, но се пофалени „добрата одлука и лидерството на Владимир Путин да ги запре растечките закани на непријателските сили“.

„Ја поддржуваме Русија во светата и безмилосна борба за одржување на сопствениот суверенитет, развој и интереси на својата земја“, се вели во соопштението и се споменува конфликтот против западните империјалистички сили, поточно против Соединетите Американски Држави.

Северна Кореја и Ким Џонг-ун во исто време ја осудија западната воена помош за Украина и уште еднаш ја негираа сопствената помош со ракети и проектили за руската паравоена група Вагнер.

Би можело да ве интересира

Путин: Никогаш не се откажавме од мирното решавање на споровите со Украина

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски