Канада воведе дополнителни санкции за Владата на Мадуро

Од:

Канада денеска воведе дополнителни санкции за Владата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, со што се опфатени 43 високи претставници.

Шефицата на канадската дипломатија Кристи Фриленд изјави дека меѓу 43 венецуелски високи претставници има и регионални гувернери, кои се вмешани во поткопување на демократските институции.

Канада веќе има воведено санкции за 70 граѓани во Венецуела поврзани со Владата на Мадуро.

Канада, САД и уште 50 држави го поддржуваат опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој бара оставка од Мадуро и нови избори.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Колумбија го спореди Мадуро со Милошевиќ

Трудо се извини поради костимот за „Ноќта на вештерките“ од пред 18 години

Ослободен потпретседателот на Парламентот на Венецуела

Ана Ололовска

ЕУ ќе проценува дали се потребни дополнителни мерки за Венецуела

Ана Ололовска

Се раситнува опозицијата во Венецуела

ВИДЕО: Пукање во Торонто, потврдена една жртва и повеќемина повредени лица

Ана Ололовска