Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Од:

Грузискиот отцепен регион Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија, што беше закажан на 17 јули.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на енклавата под контрола на Москва, Алан Гаглоев, предупреди дека постои „неизвесност за правните последици од референдумот“.

Во указот на Гаглоев се нагласува и „недозволивоста на еднострана одлука за референдум за прашања кои ги засегаат легитимните права и интереси на Руската Федерација“.

Тој нареди „итни консултации со Русија за целиот спектар на прашања поврзани со понатамошната интеграција на Јужна Осетија и Руската Федерација“.

На 13 мај, претходникот на Гаглоев, Анатолиј Бибилов, потпиша указ со кој повикува на референдум, наведувајќи ги „историските аспирации“ на регионот да се приклучи на Русија. Бибилов овој месец загуби на претседателските избори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он