juzna osetija

Свет

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

А1он
Грузискиот отцепен регион Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија, што беше закажан на 17 јули. Претседателот на енклавата под контрола на
Свет

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

А1он
Грузија нема да ги признае резултатите од референдумот во Јужна Осетија за соединување на отцепениот регион кон Русија, изјави денеска претседателот на грузиската владејачка партија
Свет

Јужна Осетија на 17 април ќе спроведе референдум за присоединување кон Русија

А1он
Отцепениот грузиски регион Јужна Осетија на 17 јули ќе одржи референдум за припојување кон Русија. „Анатолиј Бибилов (лидерот на отцепениот регион) потпиша указ за одржување
Свет

Сепаратистите во Јужна Осетија чекаат сигнал од Москва за референдум за припојување кој Русија

А1он
Новиот лидер на отцепениот грузиски регион Јужна Осетија денеска информираше оти треба да се почека сигнал од Москва, пред референдум за придружување на Русија. Москва
Свет

Вооружен напад врз министерот за внатрешни работи на Јужна Осетија

А1он
Неидентификувани сторители ноќеска извршиле вооружен напад врз министерот за внатрешни работи на Јужна Осетија, Игор Наниев, изјави неговиот заменик Тарзан Кокоит, јави Тасс. -Министерот не
Свет

Ново ѕвецкање со оружје: Путин припојува територија на уште една држава?

А1он
Дневни Аваз – Сараево Претседателот на Русија Владимир Путин нареди потпишување на договор со кој вооружените сили на грузискиот сепаратиситчки регион Јужна Осетија ќе се
Свет

Референдумот во Јужна Осетија може да биде решавачки за руско-грузискиот дијалог

А1он
Независимаја газета – Москва Пролетва донесе нов дневен ред во односите меѓу Москва и Цхинвали. Уште на 21 март, претседателот на Јужна Осетија, Леонид Тибилов,
Свет

Потпишан договорот за државната граница меѓу Русија и Јужна Осетија

А1он
Министрите за надворешни работи на Руската Федерација и Јужна Осетија, Сергеј Лавров и Давид Санакоев, денеска во Москва го потпишаа договорот за државната граница меѓу