Јапонија истражува поврзаност на проруска група со прекинот во достапноста на владини интернет-страници

Од:

Јапонските власти истражуваат можна вклученост на проруска хакерска група во кибер-нападот на повеќе официјални владини веб-страници, соопшти главниот секретар Хироказу Мацуно.

Тој додаде дека повеќе од 20 интернет-страници на четири јапонски министерства вчера не биле достапни, за повторно да бидат оспособени во текот на денот.

Јапонската Влада не идентификувала истекување на податоци, но истражува дали прекинот е последица на напад на одбивање на услуга (DDoS).

Проруската група „Kilnet” преку социјалните мрежи презеде одговорност за нападот.

„Свесни сме дека хакерската група (Килнет) ја презеде одговорноста за нападот, но во моментов сè уште ја истражуваме причината за испадот, разгледувајќи ја и опцијата истата да не е вмешана“, рече Мацуно на брифингот пред медиумите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Флорида ќе им забрани на децата под 14 години да користат социјални мрежи

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила