Јапонија: Борбен авион Ф-35 исчезна од радарите над Пацификот

Од:

Борбен авион Ф-35, распореден во базата Мисава во североисточниот дел на Јапонија, исчезна од радарите за време на обука над Пацификот, соопштија јапонските воздухопловни сили за самоодбрана.

Авионот, кој летал со уште три други од брегот на префектурата Аомори, околу 135 километри источно од базата, изгубил контакт со радарот околу 19,27 часот по локално време.

Со исчезнатиот авион не може да се воспостави радио-комуникација и во тек е операција за лоцирање.

Во воздухопловната база Мисава има 13 борбени авиони Ф-35А

Би можело да ве интересира

Американски воен авион падна во океанот во близина на Јапонија, во него имало осум лиц

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Предраг Петровиќ

Силен земјотрес ја потресе Јапонија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Исчезна „невидливиот авион“, па се појави снимка: „Госпоѓо, не сум сигурен каде ми е авионот“

Предраг Петровиќ

Американците изгубија „невидлив авион“, реакциите се урнебесни: Можеби уште лета

Јапонија призна: Нашата армија не може да ја заштити земјата