Јапонците сакаат да го прошират консумирањето алкохол кај младите

Од:

Младите Јапонци се премногу трезвени, според локалната даночна управа која сака да ја прошири консумацијата на алкохол кај таа популација со нова конкуренција, пренесува Би-Би-Си. Младите полнолетни Јапонци пијат помалку од нивните родители, а тоа има последици за средствата собрани од алкохолни пијалоци како што е саке.

Затоа, Националната даночна администрација започна конкурс за идеи како да се промени овој тренд. Целта на кампањата „Sake Viva!“ е да го направи консумирањето алкохол попривлечно и со тоа да им помогне на производителите на пијалоци. Јапонците на возраст меѓу 20 и 39 години можат да ги регистрираат своите бизнис идеи за да ја зголемат побарувачката меѓу своите врсници, било да е тоа за виски, пиво или вино, јавува Би-Би-Си.

Јапонските медиуми пишуваат дека реакциите за ова натпреварување се различни. Критичарите се противат на промовирањето на една нездрава навика, но многумина веќе ги објавија своите идеи на интернет.

Би можело да ве интересира

Куче и мачка се осомничени дека предизвикале два пожари во Јапонија минатата година

Горан Наумовски

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Јапонија воведе дополнителни санкции за Русија

Катерина Павлова-Николовска

Јапонија лансираше сателит со кој ќе ја надгледува Северна Кореја

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Горан Наумовски

Најмалку едно лице загина во снежното невреме во Јапонија