Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

Од:

Јапонската вселенска агенција објави дека нејзиното беспилотно летало успешно слета на Месечината и воспостави комуникација со сондата.

Јапонскиот паметен лендер за истражување на Месечината (Слим) слета на површината на Месечината, објави Би-Би-Си. Интересно е што радиоаматерите детектирале силен сигнал од Месечината пред JAXA да го потврди воспоставувањето врска со лендерот.

Слим е лесно вселенско летало со големина на патничко возило и користи технологија за „прецизно слетување“ која ветува многу поголема контрола од кое било претходно слетување на Месечината.

Додека повеќето претходни вселенски летала користеа зони за слетување широки околу 10 километри, на SLIM му е дозволено да слета на 100 метри од одредената точка.

Главната задача на Слим е да тестира нова технологија за прецизна навигација. Опремен е со камери, радар и ласерски пронаоѓач на опсег. Сепак, главната работа е во софтверот, истакнува Би-би-си.

За време на неговото слетување, јапонскиот лендер направи фотографии од површината на Месечината, кои ќе бидат споредени со детални мапи на кратерите. Тоа ќе се случи во скоро реално време.

Јапонија е петта земја што слета на Месечината, по САД, Русија, Кина и Индија.

Главната цел на јапонската мисија е тестирање на нова технологија за слетување што ќе им овозможи на лунарните мисии да слетаат „каде што сакаат, а не таму каде што е лесно да се слетуваат“, соопшти јапонската вселенска агенција.

Во соопштението се вели дека вселенското летало ќе бара индиции за потеклото на Месечината, вклучително и анализа на минерали со специјална камера.

Поранешниот научник на НАСА, д-р Ема Гати, изјави за Би-Би-Си дека слетувањето на Слим лендерот на Месечината е историски момент.

Последната земја која успешно слета вселенско летало на Месечината беше Индија во август 2023 година, кога лендерот Викрам слета во близина на лунарниот јужен пол.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

Лендерот SLIM преживеа -130 степени и испрати фотографија од Месечината

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Американците се вратија на Месечината

Катерина Ѓуровски

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила