Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Од:

Амос Дов Силвер, основач на најголемата светска мрежа за продажба на дрога преку Интернет, избега од киевскиот меѓународен аеродром „Бориспил“, пренесува ТАСС.

Украинската национална полиција ја потврди ова информација.

„Да, се случи (бегството). Но, полицијата не беше официјално информирана за тоа. Неговата екстрадиција беше одговорност единствено на Украинската служба за безбедност (СБУ), тие не ја известија полицијата, јавниот обвинител или која било агенција вообичаено вклучена во вакви постапки. Затоа ова прашање е во нивна надлежност“, соопшти полицијата.

Претходно, украинскиот онлајн весник „Стен“ објави дека бегството на кралот на дрогата се случило синоќа, кога тој бил доведен на аеродромот за да биде депортиран назад во Израел. Весникот објави дека откако ја минал пасошката контрола, од глуѓдот му бил отстранет уредот за електронски надзор, по што се упатил кон бесцаринската зона и исчезнал. и дека дадилката му е отстранета.

Одлуката за депортирање на израелскиот државјанин е донесена вчера, иако украинските власти не ги известиле своите израелски колеги и самите ја спроведоа.

Силвер, има двојно државјанство – американско и израелско, а беше уапсен во Киев, на барање на Израел.

Би можело да ве интересира

Покренати се 240 истраги против повеќе од 400 припадници на украинската армија

Горан Наумовски

Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ

Британија издвојува 245 милиони фунти за помош на украинската армија

Горан Наумовски

Зеленски: Ќе дојде најдобриот ден во нашите животи

(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Горан Наумовски

ЕУ им даде 50 возила на украинските безбедносни сили, Британија најави помош