Израелски авион нападна пункт на Хамас во Појасот Газа

Од:

Израелски авион изврши напад врз пункт на екстремистичката организација Хамас во Појасот Газа.

dobivaj vesti na viber

Израелската армија соопшти дека нападот уследил откако беше истрелан куршум од палестинската територија. Куршумот истрелан од Појасот Газа погодил зграда во Нерив Хасари, но во инцидентот никој не е повреден.

Според палестинските медиуми пунктот е погоден повеќепати со ракети од воздух.

Израелската армија на 16 јули изврши низа напади врз цели на Хамас, како одговор на ракетирањето на Израел.

Хамас, кој од 2007 година е на власт во Појасот Газа, не го признава Израел. Во изминатите 15 години Израел и Хамас војуваа четирипати.

Би можело да ве интересира

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви

Сирени вечерва во Тел Авив и неколку други израелски градови, „Исламски џихад“ не сака примирје и се заканува

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Горан Наумовски

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

Горан Наумовски