pojasot Gaza

Свет

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа

А1он
Велика Британија денеска повика на „брз крај“ на насилството во Појасот Газа. „Обединетото Кралство стои со Израел и неговото право да се брани себеси“, напиша
Свет

Египет предложи привремен прекин на огнот меѓу Израел и Исламски џихад

А1он
Египетските посредници денеска предложија привремен прекин на огнот меѓу Израел и палестинската екстремистичка организација Исламски џихад во Појасот Газа, објави израелската ТВ Канал 13. Како
Свет

Салами: Израел ќе плати висока цена за нападите врз Палестинците во Газа

А1он
Командантот на елитната иранска Револуционерна гарда, Хосеин Салами, денеска изјави дека Израел ќе плати висока цена за последните напади врз Палестинците во Газа, јави иранската
Свет

Израелски авион нападна пункт на Хамас во Појасот Газа

А1он
Израелски авион изврши напад врз пункт на екстремистичката организација Хамас во Појасот Газа. Израелската армија соопшти дека нападот уследил откако беше истрелан куршум од палестинската