Израелската армија пресретна ракети испукани од Сирија

Од:

Израелската војска соопшти дека пресретнала денеска четири ракети испукани од Сирија, поради што се огласија сирени, а експлозии во Дамаск се слушнале набргу потоа.

Во соопштението се вели дека не е направена штета врз израелските заедници во Голанската висорамнина откако сирените ги разбудија жителите во раните утрински часови.

Засега нема официјален коментар на Сирија, но државната агенција Сана објави дека се слушнале експлозии на меѓународниот аеродром во близина на Дамаск.

Израелската војска не ги коментираше експлозиите во Сирија, но израелскиот министер за одбрана Нафтали Бенет свика состанок на воениот врв во Тел Авив.

Министерот за надворешни работи Израел Кац изјави за военото радио дека Израел ќе одговори „на соодветен начин“.

Би можело да ве интересира

Израел им забрани на христијаните од Газа да дојдат во Ерусалим за Божик

Ана Ололовска

Израел по трет пат излегува на избори за една година

Ана Ололовска

Израелските пратеници гласаат за распуштање на Парламентот

Ана Ололовска

Се поизвесни се трети парламентарни избори во Израел

Татјана Ташкова

Русија и Турција сметаат дека не е неопходно проширување на безбедносната зона во Сирија

Ана Ололовска

Турција ќе насели еден милион сириски бегалци во преземените сириски територии

Ана Ололовска