Израелската армија пресретна ракети испукани од Сирија

Од:

Израелската војска соопшти дека пресретнала денеска четири ракети испукани од Сирија, поради што се огласија сирени, а експлозии во Дамаск се слушнале набргу потоа.

Во соопштението се вели дека не е направена штета врз израелските заедници во Голанската висорамнина откако сирените ги разбудија жителите во раните утрински часови.

Засега нема официјален коментар на Сирија, но државната агенција Сана објави дека се слушнале експлозии на меѓународниот аеродром во близина на Дамаск.

Израелската војска не ги коментираше експлозиите во Сирија, но израелскиот министер за одбрана Нафтали Бенет свика состанок на воениот врв во Тел Авив.

Министерот за надворешни работи Израел Кац изјави за военото радио дека Израел ќе одговори „на соодветен начин“.

Би можело да ве интересира

Сирија: Америка кукавички нападна и го погази меѓународното право

Жарко Настоски

Захарова: Апелираме на безусловно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија

Ана Ололовска

Москва итно реагираше за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Ана Ололовска

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Ана Ололовска

Во американски воздушни напади во источна Сирија убиени 17 проирански борци

Ана Ололовска

Ганц: Израелската армија се подготвува за какво било сценарио кон Иран

Ана Ололовска