Израелците отидоа предалеку, ќе вовлечат и други во конфликтот предупредува претседателот на Иран

Од:

Израелските воени акции во Појасот Газа отидоа предалеку и ќе ги вовлечат другите во конфликтот, предупреди иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

„Злосторствата на ционистичкиот ентитет, хуманитарните и воените, ги преминаа црвените линии што може да принудат секого да дејствува“, рече Раиси во интервју за телевизијата Ал Џезира.

Раиси со тоа ги повтори предупредувањата на политичкото и военото раководство на Иран насочени кон Израел и САД по нападот на Хамас на 7 октомври.

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи ги пофали извршителите на нападите, но негираше директна иранска вмешаност во нивното планирање.

Би можело да ве интересира

Израел ги прифаќа условите на ЕБУ: Ќе ги сменат спорните делови од текстот за да го задржат учеството на Евровизија

А1он

Можно примерје ако Израел ги прифати условите на Хамас

А1он

Голем дел од Палестинците кои настрадаа во масакрот чекајќи храна се убиени од Израелците

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: ги измеша Газа и Украина, двапати

Катерина Ѓуровски

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

Бајден: Се надевам на прекин на огнот во Газа до Рамазан