ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

Од:

Израелски проектил погоди зграда во Кафр Соуса, централен кварт на Дамаск, во близина на огромен и силно чуван разузнавачки комплекс и седиштето на иранските организации, при што загинаа 15 лица, изјавија синоќа очевидци и официјални лица.

Целниот напад оштети неколку згради во густо населен дел од градот, недалеку од плоштадот Омајад. Според извор од сириската армија, Израел по полноќ истрелал повеќе ракети врз неколку области на градот. Загинале 15 лица, 15 биле ранети, а неколку згради се оштетени.

Тоа е досега најсмртоносниот израелски напад врз сириската престолнина, изјави Рами Абдел Рахман, шеф на Сириската опсерваторија за човекови права. Сириската опсерваторија (OSDH) е невладина организација со широка мрежа на извори во Сирија. Засега не се знае дали целта била конкретно лице.

Имено, во бомбардирањето на Кафр Соуса во 2008 година, загина Имад Мугније, тогаш врховен командант на проиранската група Хезболах. Округот е дом на неколку ирански безбедносни агенции и голем ирански културен центар.

Би можело да ве интересира

Израелците пет месеци протестираат против реформите во судството

(ВИДЕО) Иран: Тестиравме моќна балистичка ракета со дострел од 2.000 километри

Ана Ололовска

Кинески државјанин во Америка обвинет за кршење на санкциите бидејќи му помагал на Иран

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Американците сакаат да го зајакнат своето присуство во Персискиот залив, планот ќе го објават наскоро

Ана Ололовска