Израел ја поздрави одлуката на францускиот парламент, според која антиционизмот е антисемитизам

Од:

Израелските власти ја поздравија одлуката на францускиот Парламент за усвојување на резолуција за антисемитизмот која го дефинира антиционизмот како еден вид омраза кон Евреите.

Националното собрание во Франција, во вторникот, изгласа Резолуција со која прифаќа дефиницијата за антисемитизам на Меѓународниот сојуз за сеќавање на Холокаустот (ИХРА), јавува израелската агенција ТПС. Според оваа дефиниција антисемитизам е „одредена перцепција за Евреите, што може да се изрази како омраза кон Евреите“, која исто така, може да биде насочена кон државата Израел.

Мнозинство од 154 членови на францускиот парламент гласаше за резолуцијата, 75 против и 43 беа воздржани.

Француската влада е веќе членка на ИХРА и нејзините министерства веќе започнаа да работат во нејзина корист.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац ја поздрави оваа одлука, која, според него, „ја потврдува тезата на францускиот претседател Емануел Макрон дека антиционизмот е новото лице на антисемитизмот.“ Тој ги повика и останатите земји да ги „следат чекорите на Франција”

Претседателот на еврејската агенција Исак Херцог ги поздрави француското национално собрание и Макрон за „нивната историска одлука која е морален светилник против антисемитизмот и омразата кон Израел.”

– Татковината на Емил Зола, кој ја предводеше борбата против антисемитизмот, застана цврсто во одбрана на правото на Евреите да живеат без страв, и претставува недвосмислена поддршка на ционизмот и државата Израел, додаде тој.

Би можело да ве интересира

„Виси“ фотелјата на Нетанјаху, нов израелски премиер најверојатно ќе биде Јаир Лапид

Жарко Настоски

На Нетанјаху му истече рокот за формирање нова израелска влада

Првпат по десет месеци Израел забележа под 100 тешко заболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска

Нетанјаху на местото на несреќата на Мерон: Една од најголемите катастрофи во историјата на Израел

Ана Ололовска

Во Франција регистрирана индиската мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Неколку десетици загинати во стампедо на верски фестивал во Израел

Ана Ололовска