Италијанската полиција заплени марихуана вредна 2 милиони евра

Од:

Италијанската полиција, во близина на Лече, претпладнево запленила 400 килограми марихуана прошверцувана од Албанија.

Запленетата дрога на нарко пазарот достигнува вредност од два милиони евра. 

Марихуната, според медиумите е од видот „сканк“ која е неколупати појака од нормалниот канабис, значи содржи  четирипати повеќе THC (Tetrahydrocannabinol) од нормалата. Тоа е семенски материјал од Холандија, кој се почесто почна да се одлегува во Албанија, посебно во  селото Лазарат.

Би можело да ве интересира

Железничка несреќа во Италија, повредени 17 лица

ВИДЕО: Италијанското оперско пеење доби статус на културно наследство на УНЕСКО

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Пожар во болница во близина на Рим, тројца мртви

Шпанската полиција заплени еден тон кокаин oд „Балкански картел“

Горан Наумовски

МВР: Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотици, запленета дрога вредна 120.000 евра

Горан Наумовски

Во Италија врне снег, ветрот беснее, а се закануваат и поплави