Истрага во Украина: На детска забава експлодираше фрлач на гранати, повредени 15 лица од кои осум деца

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е покрената истрага откако фрлач на гранати експлодирал на детска забава во градот Чернихив.

Најмалку 15 лица, меѓу кои осум деца, се повредени во несреќа на ненајавена изложба на воена опрема во северен украински град, соопштија локалните власти.

Несреќата се случила во саботата, а четири лица се повредени во болницата во неделата, пренесе Ројтерс.

„Две лица кои биле директно инволвирани во инцидентот во Чернигов се приведени поради сомнение дека сториле кривично дело. Државното биро води истрага“, рече Зеленски.

Шефот на регионалната администрација на Чернигов, Вјачеслав Чаус, во неделата за државната украинска телевизија изјави дека локалните власти не биле информирани за никакво воено присуство на јавниот настан.

„Да имаше известување дека војската ќе биде таму, ќе интервениравме и тогаш армијата немаше да учествува на настан од тој тип“, рече Чаус.

Би можело да ве интересира

Зеленски го потпиша Законот за мобилизација во Украина

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Русите ги распоредуваат моќните ракети „Кх-69“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

Зеленски: Законот за мобилизација содржи важни прашања поврзани со поддршката на армијата