„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Од:

Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица.

dobivaj vesti na viber

Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни компании.

Нападот се случи неколку часа пред американскиот државен секретар Мајк Помпео да се сретне со преговарачите од авганистанската влада и талибанците во катарската престолнина Доха, во моменти кои има знаци на напредок во нивните мировни разговори.

И покрај тврдењето на ИД, портпаролот на Министерството за внатрешни работи Тарик Аријан ги обвини талибанците, велејќи дека „терористите“ истрелале вкупно 23 ракети.

Би можело да ве интересира

Исламска држава презеде одговорност за нападот во кој загинаа 11 египетски војници

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Кабул

Најмалку едно лице загина при експлозија на бомба во Кабул

Најмалку 15 луѓе повредни во експлозија во Кабул

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Хадера

Во Шпанија разбиени две ќелии на Исламска држава, уапсени петмина осомничени исламисти

Ана Ололовска