Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во Кабул

Од:

Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во главниот град на Авганистан, Кабул, се наведува во соопштението на оваа терористичка организација што беше објавено на социјалната мрежа Телеграм.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми, цитирајќи ги талибанските власти, пренесуваат дека во експлозиите загинало едно лице, а најмалку шест се повредени, меѓу кои и три жени.

Терористичките акции на Исламската држава во Авганистан зачестија откако Талибанците ја презедоа власта во август.

Претходно овој месец, во напад на Исламска држава врз болница во Кабул загинаа најмалку 23 лица, а десетици беа повредени.

Во средината на октомври, сунитската милитантна организација Исламска држава изврши напад врз шиитска џамија, за време на молитва, во Кандахар, при што загинаа 65 лица.

Би можело да ве интересира

Исламска држава презеде одговорност за нападот во кој загинаа 11 египетски војници

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Кабул

Најмалку едно лице загина при експлозија на бомба во Кабул

Експлозија во џамија во Кабул, најмалку 10 загинати

А1он

Шестмина повредени во напад со рачна бомба врз најголемата џамија во Кабул

А1он

Исламска држава презеде одговорност за нападот во Хадера