Иран и Сирија треба да исплатат отштета за американските жртви во Израел

Од:

Судијата Рендолф Д. Мос од Окружниот суд во округот Колумбија предсуди дека Американците повредени или убиени при нападите на Палестинците имаат право на отштета од Иран и од Сирија, бидејќи тие земји обезбедиле „материјална поддршка“ на екстремистичката организација Хамас и палестинската група Исламски џихад.

Судот се уште не ја има одредено висината на отштетата.

Сирија, Иран и иранското Министерство за надворешни работи се наведени како обвинети, но не учествуваа во судскиот процес.

Американските судови и претходно и наредуваа на Владата на Иран да исплати стотици милиони долари на семејствата на Американците, кои беа убиени од палестинските екстремисти.но, наплатата не е реализирана бидејќи Иран и САД немаат дипломатски односи.

Би можело да ве интересира

ОН усвои резолуција за хуманитарна помош за Сирија

Ана Ололовска

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска

Во Израел нови 1.464 случаи, најголем дневен пораст на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Ана Ололовска

ОН: Сириската Влада изврши воени злосторства, таа намерно ги гранатираше болниците и училиштата

А1он

Началничка од израелското Министерство за здравство загрижена за ситуацијата со Ковид-19 во земјата поднесе оставка

А1он