Институтот за проучување на војната објави нова анализа: Овој пораз ги шокираше Русите

Од:

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Украинското уништување на значајни елементи на руската моторизирана бригада која се обиде да го помине понтонскиот мост преку реката Сиверски Донец на 11 мај ги шокираше истакнатите руски воени блогери и аналитичари. Тие почнаа да коментираат за неспособноста на руската армија со стотици илјади следбеници“, пишува Институтот за војна.

„Обидот да се премине реката покажа впечатлив недостаток на тактичка смисла, бидејќи сателитски снимки покажуваат уништени руски возила собрани на двата краја на уништениот мост“, се вели во анализата на Институтот за војна.

„Според украинските власти, украинските сили најверојатно ќе спроведат контраофанзивни операции за да ги избркаат Русите од областа Изјум. Претходно, забележавме дека рускиот артилериски оган насочен кон запад од областа Изјум веројатно имала за цел да ги наруши таквите контраофанзиви.

Руските сили продолжија да се повлекуваат од регионот на Харков, но најверојатно ќе се обидат да ја задржат линијата источно од Вовчанск за да обезбедат копнена комуникациска линија (GLOC) која води од Белгород преку Вовчанск до Изум“, се наведува во анализата.

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска