Индонезија повикува на заедништво во справувањето со глобалните предизвици, средбата Г20 во сенка на војната во Украина

Од:

Индонезиската министерка за надворешни работи Ретно Марсуди повика на окончување на конфликтот во Украина и изнаоѓање решение за заканувачката глобална криза со храна.

dobivaj vesti na viber

Во обраќањето пред учесниците на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од групата Г20 на Бали Марсуди предупреди дека поларизирањето во светот ги отежнува напорите да се седне на иста маса и на тој начин да се одговори на глобалните предизвици.

Војната во Украина фрли сенка врз состанокот, а западните претставници ја бојкотираа свечената вечера организирана од домаќинот поради присуството на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„Мултилатерализмот не е совршен. Но, дали можеме да замислиме да треба да живееме без мултилатерализам? Сигурна сум дека ситуацијата ќе биде уште полоша. Едностраноста ќе стане норма, моќните ќе преземат сè“, предупреди Марсуди во говорот пред учесниците на средбата.

На средбата во туристичкото одморалиште на Бали присуствуваат и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, како и кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, што е прва можност за директна средба на високи руски и дипломати од Запад од февруари годинава кога почна руската инвазија врз Украина.

Минатата седмица индонезискиот претседател Џоко Видодо ги посети Киев и Москва, обидувајќи се да посредува меѓу завојуваните страни. Тој неодамна предупреди дека глобалната криза со храна предизвикана од војната во Украина претставува закана од екстремна сиромаштија и глад за населението на многу земји во развој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 6,1 степени ја погоди индонезиската провинција Папуа

Камион во Индонезија удри во група луѓе, најмалку десетмина загинати

А1он

Први случаи на мајмунски сипаници во Куба и Индонезија

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди Индонезија

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Г20 со „силен консензус“ за глобалната безбедност на храната, но без конечна изјава

Ана Ололовска