Индонезија ги заострува мерките поради ширењето на Ковид-19

Од:

Индонезија оваа недела ќе воведе построги ограничувања со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, изјави денеска претседателот Јоко Видодо, откако зголемениот број на нови случаи на зараза го нарушија здравствениот систем на земјата.

Новите мерки ќе се применуваат од 3 до 20 јули на густо населените острови Јава и Бали, објави ДПА.

Индонезиското медицинско здружение соопшти дека здравствениот систем на островот Јава е речиси пред колапс, а многу болници ги одбиваат пациентите.

– Ситуацијата нè принуди да преземеме построги мерки за да можеме да го спречиме ширењето на Ковид-19, истакна шефот на државата, додавајќи дека деталите ќе бидат објавени во текот на денот.

Новите мерки вклучуваат барање до оние кои работат во несуштински сектори да ги извршуваат своите работни обврски целосно од дома. Училиштата, трговските центри, парковите и центрите за забава ќе се затворат, додека рестораните ќе можат да служат храна само за носење.

Меѓународната федерација на Црвениот крст (IFRC) во вторникот предупреди дека Индонезија е на работ на катастрофа на Ковид-19, поради ширењето на многу заразната делта мутација на коронавирусот во таа земја.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска