Инцидент во Њукасл за време на прославата на Рамазан Бајрам

Од:

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам.

dobivaj vesti na viber

Жената (42) е уапсена, а британската полиција утврдува што точно се случило, но нема индиции дека инцидентот е поврзан со тероризам.

На одбележувањето на крајот на светиот муслимански месец Рамазан во Њукасл биле присутни повеќе стотина луѓе.

Би можело да ве интересира

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа од 800 луѓе

Ана Ололовска

Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив

Сунак ја прифати оставката на министерот Вилијамсон

Ана Ололовска

Столтенберг прв меѓународен лидер кој ќе го посети Сунак во Даунинг стрит

Ана Ололовска

Тридневен штрајк во 150 британски универзитети на крајот на месецот: „Кампусите ќе почуствуваат штрајк од досега невидени размери“

Ана Ололовска

Вработени во британските универзитети ќе штрајкуваат три дена

Горан Наумовски