Илон Маск го пофали Медведев на Твитер, а тој го покани на прослава во Москва

Од:

Основачот на SpaceX и најбогатиот човек на светот, Илон Маск, кој најпрвин им помогна на Украинците со активирање на системот Starlink кој им дава пристап до интернет, а потоа го предизвика нивниот гнев со „предлог за мир“ во кој предложи Крим да и се даде на Русија, сега се впушти во бизарен разговор на Твитер со Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Русија и близок сојузник на Владимир Путин.

Вчера Медведев на Твитер објави: „Збогум Лиз Трaс, честитки за салатата“, алудирајќи на вчерашната оставка на британската премиерка, чие владеење во Британија се споредуваше со времетраење на главица зелена салата.

Маск одговори: „Доволно добро тролање, да бидам искрен“.

Медведев одговори: „Се гледаме во Москва на Денот на победата“.

Би можело да ве интересира

Бразилски судија покрена истрага против Илон Макс

Катерина Ѓуровски

Медведев: Макрон и другите лидери на западните земји се спонзори на терористичкиот напад

Медведев: Уништување на француската армија ќе биде приоритетна задача на руските вооружени сили во Украина

Горан Наумовски

Медведев: Оние кои вандализираат гласачки кутии се предавници и треба да бидат казнети

Медведев предложи мировна формула за Украина: Безусловна капитулација

Горан Наумовски

Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот