Илјадници на протести во Киев поради зголемување на цени на јавни и комунални услуги

Од:

Илјадници синдикални активисти маршираа денеска по улиците на Киев во протест поради зголемување на цени на јавни и комунални услуги.

Украинскиот премиер Володимир Гројсман денеска имаше среба со лидерите на синдикалните протести и вети компромисно решение.

Украинската Влада укина во април повластени групи потрошувачи, а новиот раст на цени се очекува во септември. Иако се уште не се знае колкави ќе бидат сметките, синдикалните активисти стравуваат дека на нив ќе одат најголем дел од млаите плати на работниците.

Би можело да ве интересира

Помпео со изјава за можните закани по безбедноста на екс-амбасадорот на САД во Украина

(Видео) Во Киев протести против проруските сепаратисти

А1он

Две дојави за бомби во центарот на Киев, евакуирани 1.500 луѓе

Во киевскиот храм започна црковната средба за создавање независна украинска црква

Наум Локоски

Рускиот новинар раскажа како било исценирано неговото убиство во Киев

Киев огорчен поради изјавата на Марин Ле Пен за Крим

Емир Латифовиќ