Хутите киднапираa три бродови во Црвеното Море

Од:

Јеменските Хути киднапирале три бродови во Црвеното Море, од кои едниот и припаѓа на Саудиска Арабија.

Сите бродови се одвлечени во пристаништето Салиф, објави телевизијата Хут Ал-Масира.

Саудиската воена коалиција која се бори против Хутите, претходно соопшти дека Хутите киднапирале еден брод што пловел кон нафтена платформа на Јужна Кореја.

Би можело да ве интересира

Хутите тврдат дека собориле саудиски хеликоптер „Апачи“, загинале двајцата пилоти

Ана Ололовска

Јемен: Жртви во напад на бунтовници со ракети и дронови

Ана Ололовска

Во граѓанската војна во Јемен веќе има над 100. 000 жртви

Ана Ололовска

Хутите соборија американски дрон во близина на саудиската граница

Ана Ололовска

Хутите тврдат дека заробиле 2.000 саудиски војници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хутите заробија илјадници саудиски војници, запленета е и воена опрема